ERP як практична філософія бізнесу

Компьютєрноє Обозрєніє, № 40, 16-22 жовтня 2002

https://www.itc.ua/article.phtml?ID=11339

Кіровоградське ( Єлісаветградське) ВАТ «Гідросила» – відоме машинобудівне підприємство, яке упродовж багатьох років розробляє та виготовляє гідравлічні силові машини. Останні два роки, що пройшли під знаком впровадження корпоративної інформаційної системи управління виробництвом, суттєво змінили принципи його роботи, що дозволило досягти реального покращення господарських показників.

Семінар був приурочений до завершення першого етапу впровадження системи, а його програма була розрахована на керівників заводів (в основному машинобудівних), які розглядають можливість впровадження ERP-системи для управління промисловим виробництвом. Кворум вийшов досить представницьким, об′єднавши делегатів близько двох десятків підприємств з усіх кінців країни.

Сергій Сокур: «Головне при впровадженні системи – зміна психології людей, а це відбувається не надто швидко»

«Співорганізатором семінару була Група компаній «Альфа Інтегратор» – «Baan Євразія». Її співробітники виступали тричі. Керівник відділу консалтингу Марина Алексєєва в перший день семінару провела презентацію ERP-системи Baan, а в другий – представила лінійку продуктів iBaan. Валерій Барінберг, керівник проектів, який перебував у компанії «Гідросила» в цілому кілька місяців, на підставі свого досвіду розповів про загальні причини успіху і невдач впровадження ERP-систем у країнах СНД.

На його думку, успішно реалізувати проект може лише сама організація. При цьому одне з головних завдань – це формування групи впровадження, «команди», до складу якої мають входити тільки ті люди, які повний день працюють на підприємстві. Від них вимагається, перш за все, добре розуміти бізнес-процеси, до яких вони мають відношення, вміти вчитися і за необхідності переходити на нові методи роботи.

Кожен на своєму місці

Учасникам семінару були показані підрозділи, які забезпечують роботу компанії «Гідросила» за алгоритмами та правилами Baan.

Відділ технологічного супроводу виробництва виконав воістину титанічну роботу, виправивши 56 тис. невідповідностей між існуючою конструкторською і технологічною документацією та необхідним поданням даних у системі.

База даних містить близько 5 тис. записів про деталі, кількість яких у виробах може коливатися від декількох десятків до понад 800. Наразі щодня здійснюється до 10 нових записів, і співробітники відділу вважають, що їхня робота стає скоріше аналітичною, ніж технічною, як це було в період формування БД. Наступним етапом для них стане узгодження напрацьованих правил з САПР, на придбання якої підприємство вже оголосило тендер.

Спеціально для впровадження Baan було створено відділ управління виробничими запасами. Тут розташовано чверть усіх робочих станцій системи, а його начальник є одним із заступників керівника центру компетенції. При переході на нові принципи роботи співробітники відділу протягом п′яти місяців звіряли реальну звітність з формами моделі Baan, визначаючи джерела розбіжностей.

Сьогодні стан виробу фіксується після кожного переходу до нової операції. Звітності стало набагато більше, але зате реалізовано поопераційне відстеження ходу виготовлення продукції. Досягнуто 5%-ний рівень розбіжності зазначених у системі і фактичних показників, а виробництво за необхідності може бути досить легко переплановане навіть на поточний тиждень. До квітня 2003 р. очікується наступний крок – перехід на партійний облік продукції. На підприємстві вважають, що Baan IV дозволяє організувати його більш суворо, ніж це передбачено стандартом ISO 9001.

Консультанти проекту – спеціалісти Групи компаній «Альфа Інтегратор» – «Баан Євразія»

Цехове планово-диспетчерське бюро (три робочих місця Baan у кожному цеху) відіграє роль інтерфейсу між системою і майстрами, які безпосередньо забезпечують виконання завдань.

Змінилися періодичність і власне метод формування виробничого плану. Якщо раніше було звичайним планування на місяць, то зараз – лише на перший тиждень дискретного п′ятитижневого періоду, тобто планування стало приблизним, що також передбачено у Baan IV. Завдання майстрам видаються на наступний день – сьогодні на завтра, а необхідні матеріали і комплектуючі централізовано доставляються на їхні ділянки.

На фоні детального обговорення зв′язку корпоративної інформаційної системи з реальними виробничими завданнями буквально мимохідь пройшло знайомство з відділом АСУП. Тут працює група впровадження Baan і група прикладного програмування, яка також супроводжує функціонуючу на заводі систему «1С:Підприємство 7.7». Нічого незвичайного немає і в складі апаратного забезпечення системи. Основну базу даних (MS SQL) обслуговує відносно недорогий 4-процесорний сервер вітчизняного складання, оснащений RAID-масивом рівня 5 і стрічковим накопичувачем. Мережна інфраструктура – традиційні комутатори і концентратори, вита пара всередині будівель і оптоволоконний кабель між корпусами підприємства. Дуже скромні і комп′ютери кінцевих користувачів, які купувалися за принципом розумної достатності.

Що змінила система

Великий інтерес присутніх викликав виступ Сергія Сокура, заступника генерального директора ВАТ «Гідросила» з реструктуризації. Він зазначив, що найбільший формальний ефект від впровадження системи полягав у скороченні обсягів незавершеного виробництва і складських запасів. У 1999 р. при місячному плані в 3,5 млн грн підприємство мало обсяг незавершеного виробництва близько 9 млн грн (більше 250%). Наразі, через три роки – при плані 13 млн грн – лише близько 2,5 млн (менше 20%). Різко зменшилися запаси на складах. Вже первинний аналіз дозволив вивільнити близько півмільйона гривень. На другому етапі передбачається скоротити загальну вартість складських запасів ще не менше ніж на 1 млн грн.

«Але головне, – відзначив Сергій Сокур, – це все-таки прийнята нами інша філософія бізнесу. Ми розпочинали з того, що вчилися мислити бізнес-процесами. Я дуже погано ставлюся до того, що називають «кастомізацією», – підтягування впроваджуваної системи до реальних процесів підприємства. Адже фактично купується не система, а ідеологія, і потрібно підтягуватися до неї.

Усі співробітники, які працюють з системою, стали більш компетентними, а формалізація операцій призвела до того, що дії службовців стали частиною заданого алгоритму роботи підприємства. Люди стали активніше займатися самоосвітою. Упродовж останніх двох років «Гідросила» щомісяця купує книг на 4,5 тис. грн і наразі має кращу бібліотеку в місті.

Сьогодні ми близькі до того, щоб формалізувати ефективність діяльності кожного робітника і службовця компанії «Гідросила». Якщо наявні індикатори успіху, то до них можна прив′язати і зарплату – один з основних стимулів для персоналу.

Я не можу сказати, коли система окупиться (або окупилася). Для нас це – насамперед сертифікат рівня кваліфікації менеджменту, а для замовника – наявність ISO9001 і реально працюючої ERP-системи – у більшості випадків є визначальним при виборі постачальника продукції».

Сьогодні освоєна і використовується лише невелика частина можливостей, передбачених ERP-системою. Надалі очікується впровадження модуля управління процесним виробництвом – для ливарної ділянки. Ланцюг управління документами пошириться до конструкторських підрозділів. Вже пройшов підготовку спеціаліст, який очолить управління взаємовідносинами з клієнтами підприємства. У більш віддалених планах – широке використання АСУ ТП.